The Flower Stand “Pyramid” TsP-1.3R from INVEТ is a decorative, two-tiered structure ideal for vertical landscaping and decorating urban environments. The model consists of a durable steel stand, a bracket, and two different-sized plastic bowls that stack on top of each other to form a pyramid. The metal components are protected with a polymer or powder coating, ensuring high corrosion resistance and a long service life. The bowls are made from durable polyethylene, which is UV-resistant and withstands extreme temperatures (from -50°C to +60°C), allowing the stand to be left outdoors even in winter. This product is available to order in any RAL color.
Flower girl “Pyramid” TsP-1,3R
10858 ₽
In stock
Flower girl “Pyramid” TsP-1,3R is a two-tiered decorative structure for planting greenery in the city. The model consists of a steel stand, stand/bracket and two bowls – Ch-480 and Ch-600. Durable polymer bowls stack one on top of the other. Metal parts are protected with a polymer coating or powder paint. This ensures a long service life without corrosion. The product weighs up to 16.37 kg with dimensions of 1095×820 mm.
| Type | Flower girl |
|---|---|
| Manufacturer | Belarus |
| Brand | INVET |
| Product code | 953 |
| Purpose | Growing plants outdoors |
| Material | Bowl – high quality plastic, polyethylene |
| Form | Metal construction with bowls with rounded edges |
| Dimensions (LxH) | 820х1095 mm |
| Weight | 16,37 kg |
| Substrate volume | 17 L, 26 L |
| Water supply | 2 L, 4,5 L |
| Wall thickness | 7 mm |
| Life time | from 20 years old |
| Warranty period of operation | 12 months |
| Operating temperature | -50С to +60С |
| Place of operation | Country house, Garden, Street/Lot, Urban environment |
| Color | In any RAL color |
| Contents of delivery | Bowl Ch-480 – 1 pc., Bowl Ch-600 – 1 pc., Metal shaped stand coated with polymer paint – 1 pc. |
| Can be left outside in winter | Yes |
| Not subject to decay | Yes |
| Not subject to corrosion | Plastic bowl – Yes, Metal construction – No |
| UV resistance | Yes |
| The presence of a moisture accumulator | Yes |
| Irrigation type | Without watering |
| Type of installation | Outdoor |
| Compressive deformation | up to 10 tons |
| Type of packaging | Boxes, Packing tape, Plastic bag |
| Packing volume | on request |
| Storage conditions | Closed rooms, under a canopy |
| Sale | Wholesale and Retail |
| Availability | In stock |
| State | New product |
| Delivery | In Belarus, Russia and 15 more countries |
| Conditions for returning goods | 14 days by agreement |
Ask your question





There are no reviews yet.