The functional street bowl Ch-800 from the Belarusian manufacturer INVEТ is designed for growing plants in urban environments, gardens, and country plots. The bowl is made from high-quality polyethylene, making it very strong yet lightweight, and guaranteeing an extended service life—from 20 years or more. Its main feature is its autonomy: the bowl is equipped with drainage and cleaning systems, as well as a moisture accumulator, which greatly simplifies plant care. Plants in this bowl are protected from both drying out and freezing. The material is UV-resistant and not subject to decay or corrosion. The product features rounded edges for cascade planting and can be used for floor, suspended, or wall mounting.
Bowl Ch-800
5978 ₽
In stock
Ch-800 is a polyethylene bowl for 69 liters of substrate and 6 liters of water. The tank is equipped with drainage and cleaning systems. Therefore, it is autonomous, which greatly simplifies the care of plants. They are equally protected from drying out and freezing. The bowl is made with rounded edges for planting any plants in a cascade. It has dimensions of 330×800 mm and weighs 6 kg. It is lightweight yet very strong and durable.
| Type | Bowl |
|---|---|
| Manufacturer | Belarus |
| Brand | INVET |
| Product code | 587 |
| Purpose | Growing plants outdoors |
| Material | High quality plastic, Polyethylene |
| Form | Bowl with rounded edges |
| Dimensions (LxH) | 800х330 mm |
| Weight | 6 кг |
| Substrate volume | 69 L |
| Water supply | 6 L |
| Wall thickness | 7 mm |
| Life time | from 20 years old |
| Warranty period of operation | 12 months |
| Operating temperature | -50С to +60С |
| Place of operation | Country house, Garden, Street/Lot, Urban environment |
| Color | In any RAL color |
| Contents of delivery | 1 PC |
| Can be left outside in winter | Yes |
| Not subject to decay | Yes |
| Not subject to corrosion | Yes |
| UV resistance | Yes |
| The presence of a moisture accumulator | Yes |
| Irrigation type | Without watering |
| Type of installation | Outdoor, Suspended, Wall |
| Compressive deformation | up to 10 tons |
| Type of packaging | Boxes, Packing tape, Plastic bag |
| Packing volume | on request |
| Storage conditions | Closed rooms, under a canopy |
| Sale | Wholesale and Retail |
| Availability | In stock |
| State | New product |
| Delivery | In Belarus, Russia and 15 more countries |
| Conditions for returning goods | 14 days by agreement |
Ask your question






There are no reviews yet.