The SHCHPB-D forceps from INVET are a specialized hand tool (tagger) designed for quick and non—traumatic installation of ear tags on cattle and other types of farm animals, including calves. The tool ensures reliable attachment of various marking tools and indicators. The tongs are made of durable metal with convenient plastic inserts, which guarantees durability and operator comfort during operation. The design allows you to complete the task as quickly as possible, minimizing stress and injury to the animal. Due to the precision of the mechanism, the tool forms a punctured hole with a diameter of 6 or 10 mm, ensuring the correct connection of the tag parts. The tagger is suitable for use with or without a needle. The instrument is resistant to a wide range of temperatures, which makes it suitable for use in various climatic conditions. The product is supplied in black. The product is available for wholesale and retail sale with a twelve-month warranty.
Tongs ShchPB-D
Price upon request
In stock
When working with cattle, it is important to use marking tools, various tags and indicators. For their installation, special tools are used, such as tongs ShPB-D. They are operator friendly. Made of durable material including connection. They allow you to complete the task quickly without injury to the animal. Because of this, they can be used for tags that are placed on calves.
| Type | Forceps |
|---|---|
| Manufacturer | Belarus |
| Brand | INVET |
| Product code | 653 |
| Size (LxWxH) | 186х48х29 mm |
| Weight | 0,40 kg |
| Cutting edge width | 18 mm |
| Diameter | 6;10mm pierce hole |
| Amount in a package | 1 |
| Material | Metal with plastic inserts |
| Color | Black |
| Birkach variation | With a needle, Without a needle |
| Purpose | For attaching ear tags to all types of livestock |
| Type of packaging | Plastic bag |
| Operating temperature | -50С to +60С |
| Kind of animal | Cattle, Small cattle, Sheep, Pigs |
| Storage conditions | Closed rooms, under a canopy |
| Sale | Wholesale and Retail |
| Availability | In stock |
| Delivery | In Belarus, Russia and 15 more countries |
| Conditions for returning goods | 14 days by agreement |
| Warranty period of operation | 12 months |
Ask your question



There are no reviews yet.